medicodent - o nas usługi stomatologiczne cennik suług stomatologicznych gabinet stomatologiczny skontaktuj się z nami
 


W dzisiejszych czasach, gdy piękny uśmiech jest atutem w życiu zawodowym i prywatnym, ortodoncja stała się jedną z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii. W zakres ortodoncji wchodzą kontrola rozwoju uzębienia i twarzy oraz korygowanie odchyleń we wzajemnym układzie zębów i kości części twarzowej czaszki.

Poza poprawą wyglądu i samopoczucia, skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne zapewnia opóźnienie starzenia się twarzy i poprawę wymowy oraz łatwiejsze oczyszczanie zębów (mniejsza skłonność do próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego i paradontozy), a także poprawę jakości żucia (lepsza praca przewodu pokarmowego). Leczenie likwiduje poza tym dolegliwe bóle głowy związane z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych.
W trosce o dobro Pacjentów i chcąc zapewnić najwyższą jakość usług, w naszej klinice opieramy się na wieloletnim doświadczeniu zespołu, sięgając jednocześnie po najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne.PROFILAKTYKA ORTODONTYCZNA

Profilaktyka ortodontyczna polega na uwzględnianiu w wychowaniu dziecka czynników wpływających korzystnie na prawidłowy rozwój i wzrost zębów i szczęk oraz eliminowaniu czynników szkodliwych. Ten rodzaj leczenia przeznaczony jest głównie dla rodziców (porady) i małych dzieci.
W tej fazie leczenia wizyty polegają na ocenie przez ortodontę zgodności postaci zgryzu u dziecka z normą dla jego wieku oraz prawidłowości funkcji takich jak: oddychanie, mowa, sposób połykania. W przypadku nieprawidłowości ortodonta zaleca wykonywanie odpowiednich ćwiczeń lub leczenie prostymi aparatami

powrót do góry 


APARATY RUCHOME

Aparaty ruchome to urządzenia samodzielnie wkładane i wyjmowane z ust przez pacjenta. W zależności od rodzaju leczonej wady zgryzu stosowane są różne modyfikacje aparatów ruchomych. Składają się z akrylowej płytki w kolorze wybranym przez pacjenta oraz - w zależności od typu aparatu, drucianych elementów utrzymujących aparat ortodontyczny lub części będących źródłem siły działającej na zęby (śruby, sprężyny).

Najwłaściwszym momentem ich stosowania jest okres wzrostu dzieci i młodzieży. Czas leczenia aparatami ruchomymi i jego skuteczność są uzależnione od rodzaju wady, wieku pacjenta oraz współpracy pacjenta z lekarzem. Aby oczekiwać pozytywnych wyników leczenia dziecko musi przestrzegać obowiązujących zasad stosowania aparatów ruchomych: czasu noszenia i sposobu korzystania z aparatu.

powrót do góry 


APARATY STAŁE

Aparaty stałe to urządzenia składające się z różnego rodzaju zaczepów (zamków i pierścieni) osadzanych za pomocą specjalnych klejów na stałe na powierzchni zębów. Zaczepy te stanowią umocowanie dla sprężystych drutów, będących właściwym źródłem siły działającej na zęby. Dzięki temu, iż aparaty stałe wywierają siłę bez przerwy przez cały okres leczenia, pozwalają na osiągnięcie precyzyjnych efektów leczniczych. W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych pacjenta polecane są różne rodzaje zamków ortodontycznych:
- Metalowe - precyzyjne, tańsze, dające możliwość urozmaicania wizerunku poprzez użycie kolorowych gumek utrzymujących łuk, oraz zastosowanie w niektórych przypadkach specjalnego typu zamków o wyjątkowo małych rozmiarach.
- Estetyczne - ceramiczne (w kolorze zęba) lub z czystego monokrystalicznego szafiru (jedyne całkowicie przezroczyste zamki), mniej widoczne, lecz o mniejszej wytrzymałości mechanicznej.

powrót do góry 


SYSTEMY SAMOLIGATURUJĄCE

Systemy samoligaturujące to nowoczesne systemy ortodontyczne umożliwiające wyraźne skrócenie czasu trwania zarówno poszczególnych wizyt, jak i całego leczenia! Unikalna budowa zamków zapewnia zminimalizowanie nieprzyjemnych odczuć dla pacjenta oraz sprzyja utrzymaniu idealnej higieny jamy ustnej.

Leczenie aparatami stałymi może być prowadzone zarówno u dzieci jak i osób dorosłych, bez ograniczeń wiekowych.
Zamki samoligaturujące występują także w wersji metalowej i estetycznej.

powrót do góry MIKROIMPLANTY ORTODONTYCZNE - MIKROŚRUBY

Mikroimplanty ortodontyczne to miniaturowych rozmiarów śruby ortodontyczne, które umieszcza się, podobnie jak konwencjonalne implanty, w kościach szczęk. Zabieg wprowadzania mikroimplantów jest bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Są one niewidoczne dla otoczenia. Zadaniem mikrośrub jest przeciwdziałanie siłom stosowanym przez ortodontę do różnorodnych przesunięć zębów.

Zastosowanie mikroimplantów otwiera zupełnie nowe możliwości w ortodoncji XXI wieku. Pozwala na skrócenie czasu leczenia, skrócenie czasu noszenia pełnego aparatu ortodontycznego i umożliwia wykonanie drobnych korekt bez konieczności zakładania aparatu stałego na wszystkie zęby.

powrót do góry PRZEBIEG LECZENIA ORTODONTYCZNEGO

1. Konsultacja ortodontyczna
2. Przedstawienie planu leczenia
3. Rozpoczęcie właściwego leczenia
4. Wizyty kontrolne
5. Faza retencji

1. KONSULTACJA ORTODONTYCZNA

Podczas pierwszej wizyty ortodonta przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem w celu jak najpełniejszego zrozumienia przyczyn zgłoszenia się na wizytę oraz zapoznania się z potrzebami i oczekiwaniami pacjenta. Pozwoli to na opracowanie indywidualnego planu leczenia, będącego wstępem do osiągnięcia wyników satysfakcjonujących obie strony. Kolejnym etapem, koniecznym do zaplanowania leczenia, jest wykonanie szczegółowego badania zgryzu oraz czynności mięśni, pobranie wycisków do gipsowych modeli diagnostycznych uzębienia. Dodatkowo wykonywane są zdjęcia fotograficzne uzębienia, dołączane następnie do dokumentacji cyfrowej pacjenta. W celu przeprowadzenia pełnej analizy warunków gryzowych konieczne jest również wykonanie badań RTG.

2. PRZEDSTAWIENIE PLANU LECZENIA
Celem drugiej wizyty jest zapoznanie pacjenta z wynikami badań oraz przeprowadzonej analizy zgryzu, warunków kostnych, profilu twarzy, oraz przedstawienie indywidualnego planu leczenia, uwzględniającego przebieg i przewidywany czas trwania leczenia. Jest to również moment przeznaczony na odpowiedzenie na ewentualne pytania pacjenta oraz, po zaakceptowaniu przez pacjenta planu leczenia, na podjęcie decyzji o terminie rozpoczęcia właściwego leczenia.

3. ROZPOCZĘCIE WŁAŚCIWEGO LECZENIA
Pierwszym elementem tej wizyty jest, w zależności od rodzaju zaplanowanego leczenia, wydanie pacjentowi aparatu ruchomego lub założenie aparatu stałego. Są to zabiegi bezbolesne. Następnie ortodonta przedstawia pacjentowi wszelkie wskazania i konieczne porady. Do rozpoczęcia leczenia niezbędne jest, aby zęby były wyleczone, bez osadu i kamienia nazębnego, a dziąsła bez oznak stanu zapalnego. Leczenie aparatami stałymi trwa około dwóch lat.

4. WIZYTY KONTROLNE
Wizyty kontrolne odbywają się z różną częstotliwością w zależności od zastosowanej metody leczenia i indywidualnych potrzeb pacjenta: - Aparaty ruchome - co 2-4 miesiące - Aparaty stałe - co 4-5 tygodni. Celem tych obligatoryjnych wizyt jest kontrola przebiegu leczenia oraz aktywacja aparatów.

5. FAZA RETENCJI
Ostatnim etapem leczenia, równie istotnym, bo stabilizującym osiągnięte wyniki i zapobiegającym nawrotowi wady, jest faza retencji. W przypadku leczenia aparatem ruchomym funkcję aparatu retencyjnego spełnia dotychczas użytkowany aparat ortodontyczny bez aktywowania. W sytuacji leczenia aparatem stałym, po zdjęciu aparatu, oczyszczeniu zębów kleju i wypolerowaniu, pacjent otrzymuje ruchomą, akrylową płytkę retencyjną na zęby górne oraz cieniutki drucik przyklejany do wewnętrznej powierzchni zębów dolnych.

powrót do góry MITY W ORTODONCJI

Istnieje wiele mitów dotyczących leczenia ortodontycznego aparatami stałymi. Pierwszym z nich jest obawa przed próchnicą.
W rzeczywistości u pacjentów leczonych aparatem stałym próchnicę spotykamy o wiele rzadziej niż normalnie. Wiąże się to z tym ,że pacjenci przychodzą na wizyty raz w miesiącu i są pod stałą opieką lekarza ortodonty, dodatkowo aparaty stałe wymagają bezwzględnie dobrej higieny jamy ustnej. Często dopiero po założeniu aparatu nasi pacjenci dowiaduj ą się jak właściwie szczotkować i nitkować zęby, a stosując się do naszych rad z pewnością nie mają problemów z próchnicą.

Inną, równie częstą obawą jest strach przed uszkodzeniem szkliwa podczas zakładania lub zdejmowania aparatu. Nie jest on niczym uzasadniony. Zamki przykleja się do powierzchni zębów przy pomocy specjalnego kleju. Zastosowanie tego kleju nie wymaga niszczenia szkliwa, a po zdjęciu aparatu zęby są oczyszczone z kleju i polerowane tak, że nie pozostaje najmniejszy ślad po aparacie.

powrót do góry WARTO WIEDZIEĆ


1. Jakie są główne przyczyny powstawania wad zgryzu?
2. Jak i kiedy zapobiegać powstawaniu wad zgryzu?
3. Kiedy należy zgłosić się z dzieckiem do ortodonty?
4. Dlaczego leczenie dzieci jest ważne?
5. Czy istnieją ograniczenia wiekowe leczenia ortodontycznego?
6. Kiedy osoba dorosła powinna zgłosić się do ortodonty?
7. Jakie korzyści daje leczenie ortodontyczne dorosłych?
8. Jak należy się przygotować do leczenia ortodontycznego?
9. Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?
10. Czy w trakcie noszenia aparatu stałego należy zmienić nawyki higieniczne?
11. Czy aparaty stałe mogą uszkadzać zęby?
12. Czy użytkowanie aparatów stałych wiąże się ze zmianą diety?
13. Czy konieczne jest założenie aparatów stałych na oba łuki zębowe?
14. Czy istnieją aparaty niewidoczne?
15. Co wpływa na efekt leczenia ortodontycznego?


1. Jakie są główne przyczyny powstawania wad zgryzu?
Wymienia się różnorodne przyczyny wad zgryzu. Nabyte wady zgryzu, stanowiące najliczniejszą grupę, powstają w ciągu pierwszych lat życia dziecka. Do czynników prowadzących do nieprawidłowego ustawienia zębów należą: używanie nieprawidłowych smoczków, oddychanie przez usta, ssanie kciuka czy wargi, oraz przedwczesna utrata zębów mlecznych spowodowana urazami i przede wszystkim próchnicą. /Utrata zębów mlecznych przed okresem ich prawidłowej wymiany prowadzi do zahamowania wzrostu szczęk i spowodowanego brakiem wystarczającej ilości miejsca nieprawidłowego ustawienia zębów stałych/.

2. Jak i kiedy zapobiegać powstawaniu wad zgryzu?
Zapobieganiem powstawaniu wad zgryzu należy zająć się od pierwszych dni życia dziecka. Warto zwrócić uwagę na:
- sposób i czas karmienia dziecka (piersią czy butelką),
- stosowanie odpowiednich smoczków uspokajających,
- wczesne wprowadzanie karmienia łyżeczką,
- przyzwyczajanie dziecka do gryzienia i żucia twardych pokarmów.
Zadaniem trudnym, wymagającym cierpliwości, lecz niezwykle ważnym jest niedopuszczanie do powstawania złych nawyków i odzwyczajanie od nich (np. ssanie palca, warg, gryzienie ołówków itp.). Ze względu na znaczenie próchnicy w powstawaniu wad zgryzu szczególnej wagi nabiera dbałość o zęby mleczne od pojawienia się ich w jamie ustnej do samoistnej utraty.

3. Kiedy należy zgłosić się z dzieckiem do ortodonty?
Istnieje wiele sytuacji, które powinny skłonić opiekuna do zgłoszenia się z dzieckiem do ortodonty. Najważniejsze to:
- przedwczesna utrata zębów mlecznych
- nawyk ssania palca lub smoczka u dziecka powyżej 3 roku życia
- wada wymowy
- niechęć dziecka powyżej 3 roku życia do gryzienia twardych pokarmów
- zmiany w wyglądzie twarzy dziecka niepokojące rodzica (np. asymetria twarzy, wyraźnie cofnięta lub wysunięta bródka)
- odwrotne zachodzenie zębów - ząb dolny zachodzi na górny.

4. Dlaczego leczenie dzieci jest ważne?
Leczenie ortodontyczne dzieci jest konieczne, ponieważ wady zgryzu cechuje to, iż nie cofają się same, przeciwnie wraz ze wzrostem dziecka pogłębiają się. Nie bez znaczenia jest fakt, że krzywe zęby mogą być od najmłodszych lat źródłem kompleksów u dzieci, trudniej je oczyszczać (większa skłonność do próchnicy i chorób dziąseł) a nieprawidłowy zgryz sprzyja powstawaniu wad wymowy. Leczenie ortodontyczne dzieci jest szybsze niż u dorosłych, a rozpoczęte w odpowiednim czasie niejednokrotnie pozwala na uniknięcie usuwania zębów stałych z powodu wskazań ortodontycznych i zapobieganie powikłaniom wad zgryzu.

5. Czy istnieją ograniczenia wiekowe leczenia ortodontycznego?
Wiek nie stanowi bariery w leczeniu ortodontycznym. Leczenie można rozpocząć w każdym wieku dobierając odpowiednie metody lecznicze. Warunkiem koniecznym jest jednak obecność wystarczającej ilości i jakości kości, brak ostrych stanów zapalnych przyzębia oraz wyleczenie wszystkich zębów, brak osadu i kamienia nazębnego.

6. Kiedy osoba dorosła powinna zgłosić się do ortodonty?
Pacjenci dorośli podejmują często decyzję o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego ze względów estetycznych. To istotny powód, lecz wymienia się również inne:
- ścieranie się zębów
- bóle głowy w okolicach skroni, uszu i karku niewiadomego pochodzenia
- trudności z szerokim otwieraniem ust i uczucie zmęczenia mięśni twarzy (zwłaszcza rano)
- wydłużanie się koron zębów
- tłoczenie się zębów (zwłaszcza w okresie wyrzynania się zębów ósmych)
- rozchwianie się zębów pojedynczych lub grup
- wrażenie szybkiego starzenia się twarzy w okolicach kątów ust.

7. Jakie korzyści daje leczenie ortodontyczne dorosłych?
Skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne dorosłych pacjentów zapewnia:
- poprawę wyglądu i samopoczucia, a przez to większą pewność siebie
- łatwiejsze oczyszczanie zębów, co zmniejsza skłonność do próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego i paradontozy
- poprawa jakości żucia, co ma bezpośredni wpływ na pracę przewodu pokarmowego
- opóźnienie się starzenia twarzy
- poprawa wymowy
- likwidacja dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych oraz związanych z tym dolegliwości bólowych głowy
- swobodny, pełny uśmiech.

8. Jak należy się przygotować do leczenia ortodontycznego?
Przed leczenie ortodontycznym, szczególnie aparatami stałymi, wszystkie zęby muszą być wyleczone, bez osadu i kamienia nazębnego a dziąsła bez objawów zapalenia (rozpulchnienie, zaczerwienienie, krwawienie, bolesność).

9. Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?
W przypadku leczenia aparatem stałym zaraz po jego założeniu oraz kilka dni później (drugi, trzeci dzień) może pojawić się uczucie dyskomfortu, a nawet ból, szczególnie przy gryzieniu twardych pokarmów. Objawy te powinny jednak ustąpić w ciągu tygodnia od rozpoczęcia leczenia a przyzwyczajenie się do aparatu zajmuje zwykle kilka dni. Podobne odczucia, lecz o mniejszym natężeniu mogą wystąpić po aktywacji aparatu. Odstające elementy aparatu mogą drażnić błonę śluzową policzków i warg, ale znakomitym remedium na te uciążliwość jest specjalny wosk, który przykleja się do aparatu, a błona śluzowa szybko przyzwyczaja się do nowych warunków.

10. Czy w trakcie noszenia aparatu stałego należy zmienić nawyki higieniczne?
W przypadku użytkowania aparatów ruchomych sposób oczyszczania zębów nie odbiega od podstawowych zasad higieny. Odrębnym problemem jest utrzymanie w czystości samego aparatu, który należy czyścić osobną szczoteczką do zębów lub specjalną szczoteczką do protez, z użyciem pasty do zębów lub mydła w płynie. Natomiast czyszczenie zębów, do których przyklejony jest aparat stały wymaga większej dokładności, ilości czasu oraz wiąże się ze stosowaniem dodatkowych akcesoriów (szczoteczki międzyzębowe, specjalne nici dentystyczne, irygator dentystyczny). Wskazane jest również korzystanie, w odstępach kilkumiesięcznych, z profesjonalnego czyszczenia zębów i fluoryzacji w gabinecie.

11. Czy aparaty stałe mogą uszkadzać zęby?
Aparaty stałe nie powodują uszkodzeń zębów! Jedynie nieprzestrzeganie prawidłowych zasad higieny przez pacjenta, w nowych warunkach, może prowadzić do odwapnień szkliwa i rozwoju próchnicy.

12. Czy użytkowanie aparatów stałych wiąże się ze zmianą diety?
W początkowym okresie leczenia, bezpośrednio po założeniu aparatu stałego, w związku z wrażliwością zębów na nagryzanie, wskazane jest ograniczenie się do spożywania miękkich pokarmów. Podczas całego leczenia należy unikać pokarmów bardzo twardych, ciągnących i lepkich (szczególnie orzechów, gumy do żucia czy cukierków typu toffi). Pokarmy te mogą uszkadzać aparat, co wydłuża i komplikuje leczenie oraz utrudniać oczyszczanie zębów. Wybór zamków estetycznych wiąże się z koniecznością ograniczenia spożywania dużych ilości mocnej kawy, herbaty, niektórych soków (np. z czarnej porzeczki) i potraw (np. curry) oraz palenia papierosów. Produkty te sprzyjają tworzeniu się trudnego do usunięcia osadu.

13. Czy konieczne jest założenie aparatów stałych na oba łuki zębowe?
Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do ortodonty, który po przeanalizowaniu wyników badań, rodzaju wady zgryzu i zapoznaniu się z opinią pacjenta, stwierdza czy do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów leczenia konieczne jest założenie aparatów na oba łuki zębowe.

14. Czy istnieją aparaty niewidoczne?
W grupie aparatów tradycyjnych nie ma aparatów stałych całkowicie niewidocznych. Są natomiast dostępne aparaty estetyczne z zamkami w kolorze zębów (ceramiczne) bądź całkowicie przezroczystymi (z czystego monokrystalicznego szafiru) oraz łuki w kolorze zębów.

15. Co wpływa na efekt leczenia ortodontycznego?
Na efekty leczenia wpływają:
- rodzaj wady zgryzu
- wiek pacjenta
- rodzaj zastosowanego aparatu
- poziom higieny jamy ustnej
- regularność zgłaszania się na wizyty kontrolne w umówionych terminach.

powrót do góry 


implanty gdynia, implanty zębowe gdynia, dentysta gdynia, ortodonta gdynia, botox gdynia, stomatolog gdynia, botox gdynia, botox trójmiasto, stomatolog gdynia, stomatolog trójmiasto, dentysta trójmiasto, ortodonta trójmiasto, klinika stomatologiczna trójmiasto, implanty trójmiasto, botox rumia, stomatolog rumia, dentysta rumia, ortodonta rumia, klinika stomatologiczna rumia, implanty rumia